Відомі українці презентували традиції писанкарства у фотопроєкті «Писанки Київщини»
Культурно-мистецький фотопроєкт «Писанки Київщини» об’єднав відомих діячів культури, науки, громадських активістів та духовенство для презентації унікальних українських традицій писанкарства. Проєкт присвячений внесенню української писанки до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (грудень 2024 року), а також Великодню. Автором та ініціатором проєкту є кандидатка історичних наук, директорка Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко спільно з фотостудією ETHNO FASHION by Potlova та її засновницею Катериною Потловою. Ексклюзивні писанки для фотосесії створила відома майстриня писанкарства Зоя Сташук.
Фотопроєкт став живим втіленням культурних кодів Київщини та України, поєднавши минуле й сучасність. Його головна мета – розкрити багатогранність писанки як символу незламності та відродження нації в умовах війни, а також поширити традиції писанкарства серед українців та за межами країни.
Особливістю «Писанок Київщини» стало залучення видатних українців: серед учасників проєкту — актриса Ольга Сумська, архієпископ Вишгородський Агапіт, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, посол Бельгії в Україні Люк Якобс, телеведуча Надія Матвеєва, дизайнерка Катерина Потлова, єпископ Єфрем, дизайнерка Оксана Полонець та багато інших культурних і громадських лідерів.
Писанка Київщини вирізняється неповторними кольорами та орнаментами, які відображають глибоку символіку регіону. У центральних, східних і південних частинах переважає жовто-червона та чорна гама, що символізує сонце, тепло та родючість. Орнаменти включають солярні знаки – зірки та свастики, а також дерево життя, що втілює безперервність поколінь. Західні райони Київщини демонструють більше рослинних мотивів у жовто-зеленій і червоній палітрі, що виражає гармонію з природою.
Відома майстриня, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Зоя Сташук створює писанки вже понад три десятиліття, відновлюючи музейні та авторські колекції. Вона наголошує, що писанка – це безкінечне джерело натхнення, яке щороку відкривається новими гранями. Писанкарка продовжує традиції предків, створюючи писанки у проміжку між зимовим та літнім сонцестоянням, та активно передає знання новим поколінням.
Зйомки фотопроєкту проходили у трьох унікальних місцях, що підкреслили символічність проєкту:
- у сакральному просторі Михайлівського Золотоверхого собору, де писанки символізують молитву та оберіг українського народу;
- у Центрі фольклору та етнографії КНУ ім. Тараса Шевченка, де через автентичні костюми й рушники оживали традиції предків;
- в етностудії Катерини Потлової, де сучасність зустрілася з автентичністю, створивши атмосферу культурного симбіозу.
Фотопроєкт «Писанки Київщини» доводить, що українська культурна спадщина – це невичерпне джерело натхнення, здатне органічно інтегруватись у світовий культурний простір, зберігаючи автентичність традицій.
Фотограф проєкту – Нестор Ріжняк.